Польовий вишкіл – як підсумок навчання!

Польовий вишкіл – як підсумок навчання!

В період з 1 по 30 липня 2016 року на базі навчального центру військової частини А 2738 проводився польовий вихід з особовим складом студентів-випускників кафедри військової підготовки Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. На збір прибуло понад 200 студентів, серед яких і 17 представниць прекрасної статі, які також вирішили стати офіцерами запасу і всі три роки разом з юнаками йшли до цієї мети.

Також на полігоні проходили збір студенти кафедри військової підготовки Національного університету оборони України імені Черняховського І.Д., що навчалися за спорідненими спеціальностями.

Вперше за останні чотири роки заключний навчальний збір проводився на навчальному полігоні. З майбутніми офіцерами проводилися планові навчання з використанням спеціальної та інженерної техніки. Проживали студенти в наметовому містечку, за особливим розпорядком дня і харчувалися теж в польових умовах.

Особливістю цього польового збору було суттєве коригування змісту навчальних програм з урахуванням отриманих інформаційно-аналітичних матеріалів щодо застосування підрозділів інженерних військ у зоні проведення АТО.

Основні акценти під час вивчення тактичних та тактико-спеціальних дисциплін зроблено на поглиблене вивчення в першу чергу військово-спеціальних дисциплін: вибухової справи, інженерних загороджень, військових доріг і колонних шляхів, технічної підготовки, а також військової топографії, тактичної та тактико-спеціальної підготовки, фортифікації та маскування. Значну увагу звернено також на особливості ведення бойових дій на замінованій місцевості, порядку ведення бойових дій у населених пунктах, організації засідок на дорогах і відкритій місцевості та боротьби з ними тощо.

Студенти вчилися підриванню ґрунтів і споруд, зокрема мостів. Встановленню протитанкових і протипіхотних керованих мінних полів.

Усі навчальні заняття були спрямовані на удосконалення та розвиток умінь та навичок щодо застосування озброєння й інженерної техніки у відповідності до існуючих нормативів бойової підготовки.

Основною метою занять з технічної підготовки на навчальному зборі було закріплення знань студентів з будови та характеристик інженерної техніки, а також отримання практичних навичок щодо порядку використання інженерних машин.

Всі заняття організовувалися та проводилися на навчальному полігоні та в парку інженерної техніки на реальних зразках машин із використанням навчально-матеріальної бази як кафедри так і інженерної бригади.

Відпрацьовувалися питання експлуатації інженерних машин та практичного водіння з усіма навчальними групами. Окрім того, студенти, які навчаються за спеціальністю «Експлуатація та ремонт інженерних електротехнічних засобів» вчилися розгортати пересувні електростанції для освітлення пунктів управління. Дані заняття проводилися в нічний час.

Не менш важливі питання з організації прийому техніки командиром підрозділу під час вступу на посаду практично відпрацьовувалися в лабораторії діагностики матеріально технічного обслуговування. Студенти визначали технічний стан машин та оформляли відповідні документи під час прийому посади.

В польових умовах відпрацювали і закріпили практичні уміння з фортифікаційного обладнання та маскування позицій і районів розташування військ та опорних пунктів взводу та роти. Удосконалили свій вишкіл понтонери з обладнання й утримання поромних та мостових переправ, будівництва військових низьководних мостів. Студенти набули навиків і вмінь щодо підготовки й утримання шляхів руху військ та безпосереднього забезпечення пересування військ по встановлених маршрутах.

Проводилися тренування з облаштування блокпостів, базового табору, організації бойової охорони.

В рамках проведення навчального збору на полігоні військової частини А 2738 проводились планові навчальні стрільби з різних видів стрілецької зброї за участю студентів-випускників кафедри військової підготовки Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка.

Напередодні стрільб, були проведені теоретичні заняття по вивченню матеріальної частини автомата Калашникова (АКМ), пістолета Макарова (ПМ), ручного протитанкового гранатомета та снайперської гвинтівки Драгунова (СВД), їх неповного розбирання та збирання у відповідності до нормативів. Значна увага приділялася дотриманню заходів безпеки.

Студенти стріляли з АКМ, ПМ, метали гранату Ф-1 на точність та дальність, вчилися виконувати нормативи по спорядженню магазинів патронами тощо.

Метою заходу було навчити майбутніх офіцерів як правильно та вміло організовувати стрільби, діяти на вогневому рубежі, навчати підлеглих психологічній стійкості під час стрільб, адже досвід антитерористичної операції (АТО) показує, що одну із вирішальних ролей в сучасному бою відіграє саме психологічна стійкість.

Ні в чому не поступалися хлопцям і представниці прекрасної статі. Всі дівчата показали залікові результати.

Підсумком навчальних зборів стало проведення ротного тактико-спеціального навчання, в ході якого викладачі кафедри, особовий склад учасників виконували завдання інженерного забезпечення бою: студенти вивчали порядок дій номерів розрахунків, нормативи, технічні характеристики засобів інженерного озброєння, можливості підрозділів інженерних військ з виконання завдань інженерного забезпечення.

Для створення тактичного фону навчань була відпрацьована тактична обстановка і задум дій сторін, підготовлена і виведена в район навчань інженерна техніка.

З метою якісного і послідовного відпрацювання теми навчань, досягнення поставленої мети навчання проводилося по навчальних місцях, а саме:

  • ведення інженерної розвідки спостереженням, організація інженерної розвідки водної перешкоди, ведення інженерної розвідки та розмінування шляхів пересування військ;
  • порядок дій підрозділів інженерних військ з фортифікаційного обладнання та маскування позицій військ, обладнання пункту водопостачання, електрозабезпечення;
  • порядок дій підрозділів інженерних військ зі встановлення протитанкового мінного поля вручну стройовим розрахунком та по мінному шнуру перпендикулярно фронту;
  • порядок дій підрозділів інженерних військ з пророблення проходів в своїх мінних полях вручну та за допомогою засобів пророблення проходів в протипіхотних мінних полях противника й організації комендантської служби на проходах, на переправах;
  • порядок дій у складі рухомого загону загороджень.

Крім того здійснювався показ практичного виконання інших завдань інженерного забезпечення із залучення техніки та озброєння.

Навчання пройшло успішно. Мета досягнута. Порушень техніки безпеки допущено не було.

Польовий вихід відрізняється від звичайних польових занять насамперед динамікою проведення занять. Цьогоріч, фактично всі предметно-методичні комісії кафедри внесли зміни у свої програми. Корективи торкнулися кожного розділу військової дисципліни. Зокрема поряд із традиційними питаннями діяльності інженерних підрозділів, вивчалися такі питання, на які раніше не звертали увагу, або звертали мало.

Значна увага також приділялася фізичному загартуванню студентів з елементами бойової системи виживання воїна. Такі заняття були проведені з усім особовим складом навчального збору. Вони включали в себе навички добування вогню, добування, фільтрування і безпечного вживання води, облаштування укриттів, які захищатимуть від негоди, орієнтування на місцевості без компасу й мапи, виготовлення знарядь праці, побуту та оборони, полювання і рибальства, безпечне вживання в їжу рослин і тварин, здобутих в дикій природі, навички поводження в умовах специфічної місцевості та клімату тощо.

Головним у керівництві польовим виходом є глибоко продумане планування, якісна підготовка керівників до занять та проведення їх на високому методичному рівні, вивчення й втілення передового досвіду в практику навчання, надання допомоги підлеглим та систематичний контроль за ходом занять, постійне вдосконалення навчальної матеріально-технічної бази та її ефективне використання.

Щовихідних проводилися спортиві змагання в яких приймали участь 100% особового складу. Студенти змагалися із перетягування канату, багатоборства, гирьового спорту, армреслінгу тощо. Завершувалися змагання традиційним футбольним матчем між збірними командами студентів кафедри Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка та студентів кафедри військової підготовки Національного університету оборони України імені Черняховського І.Д.

З особовим складом навчального збору була організована відповідна виховна робота. Свої успіхи студенти висвітлювали в «Бойових листках», «Блискавках», «Фотогазетах», які також випускали в польових умовах.

Більше половини студентів-випускників мають намір в подальшому продовжувати кар’єру в різних відомствах силових структур України. Зізнаються відверто: значний поштовх такому рішенню дав саме польовий навчальний збір.

Попереду підготовка до випускного екзамену. Завершиться навчальний збір урочистим складанням військової присяги на вірність українському народові.